Europos socialinis tyrimas (EST) (angl. European Social Survey, ESS) – vienas svarbiausių tarptautinių tyrimų Europoje, kurio metu renkama informacija apie Europos šalių gyventojų nuostatas, vertybes, įsitikinimus ir elgsenos modelius. Šis tyrimas yra unikalus bei kartotinis Europos socialinės sandaros ir nuostatų vertinimo instrumentas, padedantis ilgalaikėje perspektyvoje atskleisti besikeičiančių politinių ir institucinių struktūrų sąveiką su visuomenės nuostatomis ir vertybėmis.
EST vykdomas kas 2 metus ir pasižymi temų įvairove bei griežtais metodologiniais standartais. 39 Europos šalys jau dalyvavo bent vienoje šio tyrimo bangoje. Tyrimą organizuoja Europos mokslinių tyrimų infrastruktūros konsorciumas.
Lietuva EST dalyvauja nuo 2008 metų. 2023 m. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų grupė kartu su Eurotela buvo atsakinga už sėkmingą 11-os Europos socialinio tyrimo bangos įgyvendinimą ir vykdymą Lietuvoje.
Apklausa vykdyta tiesioginio interviu (angl. face to face) būdu, duomenis fiksuojant planšetiniame kompiuteryje (angl. CAPI – Computer Assisted Personal Interview). Tyrimas atliktas lietuvių ir rusų kalba.
Tyrimo metu duomenis tyrimui rinko daugiau nei 90 Eurotela interviuotojų.
Naudojant mokslinius statistinius metodus, iš Vį Registrų centro atsitiktine tvarka dalyvauti tyrime buvo atrinkta daugiau nei 3800 namų ūkių. Tyrime buvo kviečiami dalyvauti nuolatiniai Lietuvos gyventojai nuo 15 metų, nepriklausomai nuo jų tautybės, pilietybės, kalbos ar teisinio statuso šalyje. 11-oje EST bangoje sudalyvavo daugiau nei 1300 respondentų.
Paraleliai pagrindinei EST apklausai vyko ir EST-LT savipildos eksperimentas, kurio tikslas buvo įvertinti, kokios galimybės būtų šį tyrimą Lietuvoje atlikti ne tiesioginio interviu, o savipildos būdu. Naudojant šį apklausos metodą, buvo atrinkti 1500 namų ūkių, o EST savipildos eksperimentiniame tyrime sudalyvavo daugiau nei 470 respondentų.
2023 m. rugpjūčio-gruodžio mėn.
Daugiau informacijos apie EST galima rasti:
www.europeansocialsurvey.org/…/lithu…/lithuanian